V re:MARS se Amazon Alexa vyvíjí od ambientní k zobecnitelné inteligenci

0
V re:MARS se Amazon Alexa vyvíjí od ambientní k zobecnitelné inteligenci

Rohit Prasad, hlavní vývojář Alexa společnosti Amazon Web Services Inc., dnes hovořil o stále významnější roli, kterou digitální asistent jeho společnosti hraje v životech lidí, a uvedl to jako důkaz vzestupu „inteligence prostředí“.

Prasad definuje inteligenci okolí jako umělá inteligence, která se stala tak všudypřítomnou, že se objevuje všude kolem vás, reaguje na požadavky podle potřeby, ale jinak ustupuje do pozadí, když to není potřeba. Je to umělá inteligence, která je zabudována všude v prostředí a může být jak reaktivní, reagující na něčí potřeby, tak proaktivní, která je předvídá.

Spoléhá se také na širokou škálu snímacích schopností, včetně vidění, zvuku, ultrazvuku, mechanických senzorů a dalších. A provádí akce, například vyhledání informací, přehrání oblíbené skladby nebo nákup produktů online.

Je jasné, že digitální asistenti jako Alexa této definici vyhovují. Miliony lidí používají Alexu denně, přičemž Amazon si každý týden nárokuje miliardy zákaznických interakcí.

Prasad řekl, že díky tomu je Alexa nejrychlejší a nejsnazší cestou k takzvané „zobecněné inteligenci“ neboli sci-fi. Vysvětlil, že Alexa se skládá z více než 30 jednotlivých systémů strojového učení, z nichž každý dokáže zpracovávat různé senzorické signály. Orchestrace těchto systémů v reálném čase znamená, že Alexa je jednou z nejkomplexnějších aplikací umělé inteligence na světě.

„Naši zákazníci však od Alexy jako svého osobního asistenta, poradce a společníka požadují ještě více,“ řekl Prasad. „Abychom i nadále plnili očekávání zákazníků, Alexa nemůže být jen sbírkou speciálních modulů umělé inteligence. Místo toho se musí umět učit samo a zobecňovat to, co se učí, do nových souvislostí. To je důvod, proč cesta ambient-inteligence vede ke zobecnitelné inteligenci.“

Podle Prasada se generalizovatelná inteligence nevztahuje na nějaký druh supervýkonné, vševědoucí AI, která dokáže cokoliv. Řekl, že jeho definice termínu je mnohem pragmatičtější a že GI agenti by měli mít tři klíčové atributy: Měli by mít schopnost plnit různé úkoly, rychle se vyvíjet do neustále se měnícího prostředí a učit se nové koncepty a akce s minimálním externím vstupem od lidé.

“Pro inspiraci pro takovou inteligenci nemusíme hledat daleko,” řekl Prasad. “My lidé jsme stále nejlepším příkladem zobecnění a standardem, o který by AI usilovala.”

Prasad věří, že umělá inteligence je již na dobré cestě ke schopnosti zobecňovat. Řekl, že dobrým příkladem toho jsou „velké jazykové modely založené na základním transformátoru trénované se sebekontrolou“, jako je Alexa Teacher Model. Model, řekl, již dokáže zachytit znalosti týkající se porozumění jazyku, rozpoznávání řeči, predikce dialogů a porozumění vizuální scéně.

Dalším klíčovým prvkem generalizace AI je schopnost učit se s malým nebo žádným lidským vstupem, řekl Prasad. Alexa to opět umí již díky svému samoučícímu mechanismu, který každý týden automaticky opraví desítky milionů závad.

„Zákazníci mohou naučit Alexu novému chování a Alexa je může automaticky zobecnit napříč kontexty a naučit se, že termíny používané k popisu nastavení světla lze použít i na nastavení reproduktorů,“ vysvětlil Prasad.

Když se podíváme do budoucna, Prasad řekl, že dalším krokem ke zobecnění AI je zvýšit informovanost Alexy prostřednictvím „konverzačních průzkumů“, aby mohla lépe odpovídat na otázky lidí. Myšlenka je, že Alexa může někomu ušetřit potíže s vytahováním telefonu do Googlu. Pokud se tedy uživatelé zeptají Alexy na produkt, o který mají zájem, odpoví konkrétními informacemi, které jim pomohou rozhodnout, jako je úryvek z recenze produktu.

“Pokud vám tato první odpověď poskytne dostatek informací, abyste se mohli rozhodnout, skvělé,” řekl Prasad. “Ale pokud tomu tak není – pokud se například zeptáte na jiné možnosti – jsou to informace, které může Alexa použít k tomu, aby vylepšila svou odpověď na vaši otázku nebo poskytla užitečné návrhy.”

Zákazníci se o tom brzy sami přesvědčí v akci. Konverzační průzkumy jsou novou funkcí oznámenou na Amazonu akce re: MARS dnes v Las Vegas, který brzy přijde na Alexu.

Obrázek: Amazon

Ukažte svou podporu našemu poslání tím, že se připojíte k našemu klubu Cube Club a komunitě odborníků Cube Event Community. Připojte se ke komunitě, která zahrnuje Amazon Web Services a generálního ředitele Amazon.com Andyho Jassyho, zakladatele a generálního ředitele společnosti Dell Technologies Michaela Della, CEO společnosti Intel Pat Gelsingera a mnoho dalších osobností a odborníků.

podobné příspěvky

Leave a Reply