Uber překonal odhady tržeb za první čtvrtletí, ale cena akcií klesá

0
Uber překonal odhady tržeb za první čtvrtletí, ale cena akcií klesá

Dnes Uber Technologies Inc hlášeno že její výnosy během prvního čtvrtletí meziročně vyskočily o 136 % na 6,85 miliardy dolarů, ale její akcie klesly v obchodování po úvodním zvonění o více než 8 %.

Pokles ceny akcií může souviset se ztrátou 5,6 miliardy dolarů, kterou Uber během čtvrtletí vygeneroval. Jezdící obr připsala to především ztrátám ze svých investic do společnosti Aurora Innovation Inc., společnosti pro autonomní vozidla, platformy pro mobilitu a dodávky Grab Holdings Inc. a poskytovatele přepravních služeb Didi Chuxing Technology Co. Společnost navíc zaznamenala 359 milionů USD na kompenzačních nákladech na základě akcií.

Bez těchto položek dosáhl Uber upravený zisk před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace ve výši 168 milionů dolarů, což je zlepšení o 527 milionů dolarů oproti předchozímu roku. Ztráta společnosti na akcii činila 18 centů bez některých položek. Analytici průzkumem by Refinitiv očekával ztrátu 24 centů na akcii.

Čtvrtletní příjmy Uberu ve výši 6,85 miliardy dolarů rovněž překonaly odhad konsensu analytiků, který předpokládal 6,13 miliardy dolarů.

Uber generuje své příjmy ze tří hlavních zdrojů. Prvním z nich je její vlajková loď v oblasti mobility, která zahrnuje službu spolujízdy a další nabídky, jako jsou elektrické skútry. Druhým hlavním přispěvatelem k nejlepší linii Uberu je jeho podnikání s rozvozem potravin, zatímco třetím je divize Uber Freight, která pomáhá společnostem, jako jsou maloobchodníci, řídit zásilky zboží.

Obchod Uberu v oblasti mobility meziročně vzrostl o 195 % na 2,5 miliardy dolarů. Nárůst tržeb je výsledkem toho, že uživatelé během třetího čtvrtletí podnikli 1,71 miliardy cest, což je v průměru asi 19 milionů cest denně.

Doručovací činnost Uberu vygenerovala tržby ve výši 2,51 miliardy dolarů. Hrubé rezervace, metrika, která měří celkové spotřebitelské výdaje na dodávky uskutečněné prostřednictvím platformy Uber, vzrostly o 15 % oproti předchozímu roku na 13,9 miliardy dolarů. Společnosti se také podařilo zvýšit upravený zisk podniku ze ztráty 200 milionů USD před rokem na zisk 30 milionů USD díky zvýšené provozní efektivitě a řadě dalších faktorů.

Nákladní doprava společnosti Uber také zaznamenala během čtvrtletí výrazné zlepšení ziskovosti. Podnik poprvé dosáhl ziskovosti generováním upravených zisků ve výši 2 milionů USD. Tržby se mezitím meziročně zvýšily o statných 506 % na 1,8 miliardy dolarů.

Výrazný růst tržeb a ziskovosti, který nákladní doprava zaznamenala během čtvrtletí, je částečně výsledkem loňské akvizice Transplace Inc. Transplace poskytuje logistický software, který pomáhá společnostem řídit zásilky zboží a také různé související úlohy dodavatelského řetězce. Za akvizici společnosti Uber zaplatil 2,25 milionu dolarů.

Uber doufá, že do července 2023 zrealizuje pro Transplace synergie ve výši více než 40 milionů dolarů. Společnost dnes uvedla, že je „dobře na dobré cestě“ k dosažení těchto úspor, což by mohlo dále zlepšit EBITDA její nově ziskové divize Freight. Uber také pracuje na zlepšení ziskovosti divize jinými způsoby, například automatizací manuálních úloh dodavatelského řetězce.

„Naše výsledky ukazují, jak velký pokrok jsme udělali při překonávání pandemie a jak síla naší platformy odlišuje naši obchodní výkonnost,“ řekla generální ředitelka Uberu Dara Khosrowshahi. „V dubnu přesáhly hrubé rezervace mobility úrovně roku 2019 ve všech regionech a případech použití. V Uberu nikdy nebyl vzrušující čas na inovace a my se zaměřujeme na realizaci naší strategie, abychom naši platformu ziskově rozšiřovali.“

V příštím čtvrtletí Uber předpokládá, že hrubé rezervace nebo celková hodnota nákupů uskutečněných na jeho platformě se bude pohybovat mezi 28,5 miliardami a 29,5 miliardami dolarů. To je nárůst z 26,4 miliardy dolarů v tomto čtvrtletí. Uber očekává upravený EBITDA ve výši 240 až 270 milionů dolarů.

Foto: Uber

Ukažte svou podporu našemu poslání tím, že se připojíte k našemu klubu Cube Club a komunitě odborníků Cube Event Community. Připojte se ke komunitě, která zahrnuje Amazon Web Services a generálního ředitele Amazon.com Andyho Jassyho, zakladatele a generálního ředitele společnosti Dell Technologies Michaela Della, CEO společnosti Intel Pat Gelsingera a mnoho dalších osobností a odborníků.

podobné příspěvky

Leave a Reply