Apple varuje před možným zásahem 8 miliard dolarů z důvodu omezení dodávek a poklesem jeho akcií

0
Apple varuje před možným zásahem 8 miliard dolarů z důvodu omezení dodávek a poklesem jeho akcií

Společnost Apple Inc. dnes přinesla silné finanční výsledky, které rozptýlily obavy investorů ze zhoršujícího se makroekonomického prostředí, které by mohlo poškodit poptávku po špičkových chytrých telefonech a dalších zařízeních.

I tak ale akcie výrobce iPhonů v rozšířeném obchodování mírně klesly po varování, že stále čelí mnoha výzvám. Patří mezi ně pokračující omezení dodávek související s COVID-19, která by mohla snížit tržby až o 4 až 8 miliard dolarů, uvedl Apple. Vedení dále varovalo, že poptávka po jejích produktech v Číně je ovlivněna pokračujícími blokádami.

Společnost hlášeno zisk před určitými náklady, jako je kompenzace akcií ve výši 1,52 USD na akcii při tržbách 97,28 miliardy USD, což je téměř o 9 % více než ve stejném období před rokem. To za čtvrtletí přineslo čistý zisk 25 miliard dolarů a překonalo očekávání. Wall Street předpovídala zisk 1,43 USD na akcii při nižších tržbách o 93,9 miliardy USD.

Akcie Applu klesly v prodloužené obchodní seanci o více než 2 % poté, co během dne získaly více než 4 %.

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook (na obrázku) obsadil dobré výsledky jako důkaz zaměření společnosti na inovace a její schopnosti vytvářet nejlepší produkty a služby na světě.

„Jsme potěšeni, že vidíme silnou odezvu zákazníků na naše nové produkty a také pokrok, který děláme, abychom se do roku 2030 stali uhlíkově neutrálními v celém našem dodavatelském řetězci a našich produktech,“ řekl Cook.

Zdaleka největším výrobcem peněz společnosti Apple je jeho ikonický iPhone, který ve čtvrtletí vygeneroval tržby ve výši 50,5 miliardy dolarů, což je o 5,5 % více než před rokem a je nad konsensem analytiků ve výši 47,8 miliardy dolarů. Výsledky poskytují silný důkaz, že nejnovější model Apple iPhone 13 se i nadále dobře prodává. Cook řekl, že společnost zaznamenala hodně prodejů „přepínačům“, což jsou lidé, kteří dříve vlastnili telefon s Androidem, ale přešli na iPhone.

“Během čtvrtletí jsme měli rekordní úroveň upgradů a zvýšili jsme počet přepínacích, silných dvouciferných hodnot,” řekl Cook v rozhovoru pro CNBC po výdělku.

Počítače Mac od společnosti Apple také nadále letěly z regálů poté, co společnost přešla na své nejnovější modely tak, aby místo čipů dodávaných Intel Corp používaly své vlastní procesory M1. Prodej počítačů Mac vzrostl téměř o 15 % na 10,44 miliardy USD, před 9,25 miliardy USD. konsensus.

Obchod s iPady byl však méně úspěšný, tržby tam klesly téměř o 2 % na 7,65 miliardy dolarů, ale stále předčily odhad 7,14 miliardy dolarů. Cook obvinil nižší tržby z „velmi významných omezení dodávek“.

Přesto ziskový obchod se službami šel od úspěchu k úspěchu s příjmy 19,82 miliardy USD, což je o 17 % více než před rokem a předčilo odhad 19,72 miliardy USD. Obchod se službami zahrnuje výnosy z předplatného, ​​licenčních poplatků a rozšířených záruk. Je však pozoruhodné, že za posledních pár let si firma zvykla překonávat očekávání o 3 až 8 %. Tentokrát překonala odhady jen o 0,5 %.

Finanční ředitel Applu Luca Maestri řekl CNBC, že srovnání jsou trochu zvláštní, protože během pandemie COVID došlo k několika uzamčením a znovuotevření. Během blokování řekl, že „digitální obsah prošel střechou“.

Tržby z dalších produktů společnosti Apple, jako jsou zařízení iPod a jejich nositelná zařízení, dosáhly tržeb 8,81 miliardy dolarů, což je nárůst o 12,3 %, ale pod odhadem 9,05 miliardy dolarů.

Holger Mueller z Constellation Research Inc. řekl SiliconANGLE, že navzdory varováním je Apple na dobré cestě překonat hranici 100 miliard dolarů do konce svého příštího čtvrtletí, což by byl skutečně pozoruhodný milník. „Apple prokázal pozoruhodnou odolnost v náročných časech, kdy zasáhl jak dodavatelský řetězec, tak stranu zákazníků,“ řekl.

Během konferenčního hovoru Cook řekl, že celkový výkon Applu byl „lepší, než se očekávalo“, částečně díky 20% nárůstu prodejů v americkém regionu. Tržby ve Velké Číně, která zahrnuje Hongkong a Tchaj-wan, rostly mnohem pomaleji, pouze 3,47 %

Apple opět odmítl vydat formální výnosové pokyny s odkazem na nejistotu z pandemie.

Mueller řekl, že zatímco růst Applu v Americe byl extrémně působivý, investoři budou mít obavy z jeho schopnosti replikovat tento výkon v jiných regionech.

„Evropa a Velká Čína přidaly sotva 25 % růstu ve srovnání s Amerikou,“ řekl Mueller a dodal, že věci jsou ještě znepokojivější na trzích, jako je Japonsko, kde tržby Applu ve srovnání s předchozím čtvrtletím stagnovaly. „Příjmy Applu se ve zbytku Asie, nepočítaje čínské a japonské trhy, ve skutečnosti snížily o půl miliardy. Investoři budou sledovat, zda Apple dokáže tyto trendy zvrátit,“ pokračoval. „Bohužel, rozhodnutí Applu neposkytnout pokyny naznačuje, že vedení si není jisté. To je pochopitelné vzhledem k nejistotám, kterým čelí, ale není to dobrá praxe pro akcionáře.“

Společnost oznámila, že její představenstvo letos povolilo zpětný odkup akcií za 90 miliard dolarů, čímž si udržela pozici veřejné společnosti, která nejvíce utrácí zpětný nákup vlastních akcií. V roce 2021 společnost utratila 88,3 miliardy dolarů na odkup akcií.

Fotografie: The Climate Group

Ukažte svou podporu našemu poslání tím, že se připojíte k našemu klubu Cube Club a komunitě odborníků Cube Event Community. Připojte se ke komunitě, která zahrnuje Amazon Web Services a generálního ředitele Amazon.com Andyho Jassyho, zakladatele a generálního ředitele společnosti Dell Technologies Michaela Della, CEO společnosti Intel Pat Gelsingera a mnoho dalších osobností a odborníků.

podobné příspěvky

Leave a Reply