Akcie Twitteru klesly poté, co byla akvizice tweetů Elona Muska „dočasně pozastavena“

0
Akcie Twitteru klesly poté, co byla akvizice tweetů Elona Muska „dočasně pozastavena“

Akcie společnosti Twitter Inc. dnes klesly o více než 9 % poté, co Elon Musk tweetoval, že jeho navrhovaná akvizice sociální sítě za 44 miliard dolarů je „dočasně pozastavena“.

„Dohoda na Twitteru je dočasně pozastavena, čeká se na podrobnosti podporující výpočet, že spam/falešné účty skutečně představují méně než 5 % uživatelů,“ Musk tweetoval dnes brzy ráno. Ve druhém tweetu zveřejněném krátce poté generální ředitel společnosti Tesla Inc stanovený že je „stále oddán“ akvizici.

Musk koupil 9,2 % akcií Twitteru v březnu a o několik týdnů později předložil nabídku na koupi společnosti ve výši 43 miliard dolarů. Twitter přijal akviziční nabídku koncem dubna za vyšší cenu 44 miliard dolarů. Dohoda oceňuje sociální síť na 52,40 USD za akcii.

Minulý měsíc Twitter stanovený že se domnívá, že falešné nebo spamové účty tvořily během prvního čtvrtletí méně než 5 % jejích denních aktivních uživatelů. Sociální gigant vytvořil odhad založený na „interní kontrole vzorku účtů“. Twitter řekl investorům, že „skutečný počet falešných nebo spamových účtů může být vyšší, než jsme odhadovali“.

Muskův tweet z dnešního rána naznačuje, že rozhodnutí pozastavit akvizici souvisí s obavami ohledně odhadu Twitteru. Nicméně, finanční analytici řekl Wall Street Journal, že tento krok by mohl být pokusem Muska vyjednat nižší pořizovací cenu. Jeden z analytiků navrhl, že by mohl usilovat o úplné zrušení obchodu.

Podmínky Muskovy akviziční smlouvy s Twitterem specifikují poplatek za ukončení ve výši 1 miliardy dolarů, který bude zaplacen v případě, že dohoda neprojde. Zrušení odkupu by však mohlo stát více než 1 miliardu dolarů. CNBC dnes citováno právník zabývající se fúzemi a akvizicemi obeznámený s touto záležitostí řekl, že Twitter by mohl potenciálně žalovat Muska za „miliardové odškodné“, pokud generální ředitel společnosti Tesla zruší dohodu.

Pro Muskovo rozhodnutí odložit akvizici bylo předloženo několik vysvětlení.

Své věřil že pokud je Muskovým cílem zrušit dohodu, rozhodnutí může být motivováno obavami, že by akvizice Twitteru poškodila akcie Tesly. Akcie Tesly za posledních pár týdnů klesly o více než 20 %.

Případně, pokud se Musk snaží vyjednat nižší pořizovací cenu, motivace pro tento krok může souviset s nedávným výprodejem technologických akcií. Meta Platforms Inc. a další techničtí giganti zažili v posledních týdnech výrazný pokles cen akcií. Své věřil že tyto poklesy mohou dát Muskovi příležitost požádat o nižší cenu od představenstva Twitteru.

Akvizici dále komplikuje oznámené regulační vyšetřování Muskova nákupu jeho 9,2% podílu na Twitteru. Začátkem tohoto týdne Wall Street Journal hlášeno že americká Komise pro cenné papíry a burzy zkoumá Muskovo zveřejnění nákupu akcií.

Pokud investor získá 5 % akcií společnosti nebo více, nákup musí být zveřejněn v regulačním podání do 10 dnů. Podle Journalu Muskův podíl na Twitteru překonal 14. března 5 %, ale generální ředitel Tesly podal potřebné regulační podání až 4. dubna. SEC údajně také vyšetřuje, zda dokument neměl obsahovat více informací o Muskových plánech na investici.

Když Twitter minulý měsíc přijal Muskovu akviziční nabídku, společnost stanovený že transakce by měla být uzavřena do konce roku. Poté mohl Musk údajně stát se na několik měsíců dočasným generálním ředitelem sociální sítě.

Fotografie: SpaceX

Ukažte svou podporu našemu poslání tím, že se připojíte k našemu klubu Cube Club a komunitě expertů Cube Event. Připojte se ke komunitě, která zahrnuje Amazon Web Services a generálního ředitele Amazon.com Andyho Jassyho, zakladatele a generálního ředitele společnosti Dell Technologies Michaela Della, CEO společnosti Intel Pat Gelsingera a mnoho dalších osobností a odborníků.

podobné příspěvky

Leave a Reply